menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Czym jest tężyczka i jakie są jej przyczyny?

Czerwiec 25, 2021

Tężyczka to bardzo uciążliwe i nieprzyjemna dolegliwość, jednak z racji tego, że ma dość nieoczywiste  objawy i często występuje u ludzi młodych, cieszących się dobrym stanem zdrowie jest trudna do zdiagnozowania. Dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej, bo może to ułatwić ewentualne wykrycie jej, które pozwoli wdrożyć leczenie i pozbyć się nieprzyjemnych objawów, a nawet uniknąć sytuacji będących bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia osób zmagającego się z tą dolegliwością.

Czym charakteryzuje się tężyczka?

Tężyczka to stan zwiększonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej, który objawia się niekontrolowanymi skurczami i drżeniem mięśni oraz mrowieniem i zmianami temperatury skóry. W czasie napadu tężyczki mogą pojawić się skurcze głośni, które uniemożliwiają prawidłowe oddychanie i bezpośrednio zagrażają życiu. Objawem tężyczki jest też tzw. ręka położnika, czyli zgięcie wszystkich stawów 4 i 5 palca oraz jednoczesny wyprost kciuka, palca wskazującego i środkowego. Potem skurcze przenoszą się na przedramiona, ramiona, twarz, klatkę piersiową i nogi. Objawy towarzyszące to również uczucie niepokoju, osłabienie, problemy z koncentracją czy obniżony nastrój.

Czym spowodowani jest ten stan i jak go zdiagnozować?

Wyróżnia się dwa rodzaje tężyczki: jawną i utajoną. Przyczynami pierwszej odmiany często są usunięcia przytarczyc podczas zabiegów operacyjnych na szyi i procesy autoimmunologiczne prowadzące do dysfunkcji przytarczyc. Tężyczka może być również wynikiem stosowania niektórych leków moczopędnych. Ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa również alergia czy cukrzyca. Natomiast tężyczka utajona często spowodowana jest wynikiem niedoboru wapnia, któremu może towarzyszyć też niedobór magnezu czy hiperwentylacja.

Tężyczka utajona może wiązać się też z brakiem równowagi w gospodarce elektrolitowej, czyli z niedoborami magnezu lub potasu przy prawidłowym stężeniu jonów wapnia. Jeśli pacjent zauważył u siebie objawy tężyczki lub nawet tylko jeden z nich, powinien udać się do specjalistów, którzy mogą rozpoznać tę przypadłość. Najskuteczniejszym sposobem diagnozy tężyczki jest badanie elektromiograficzne (EMG), czyli tzw. próba tężyczkowa. Po jej wykonaniu i pozytywnym wyniku należy wprowadzić leczenie, które pozwoli pozbyć się przykrych objawów, a w skrajnych przypadkach może uratować życie.

Wróć