menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Jak wygląda badanie EEG?

Listopad 17, 2020

Badanie EEG, czyli elektroencefalogram, to badanie czynności bioelektrycznej mózgu. Jego celem jest rozpoznanie przyczyn zaburzeń układu nerwowego. Podczas badania powstaje zapis fal mózgowych, które następnie są oceniane przez lekarza pod kątem zgodności z obowiązującymi normami.

Chociaż badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, pacjenci często mają co do niego wiele pytań. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym wpisie przedstawimy specyfikę przebiegu badania EEG. Podpowiemy też, jak należy się do niego przygotować.

Przebieg badania EEG

Podczas badania EEG pacjent najczęściej jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Na jego głowie umieszcza się czepek, do którego przymocowane są elektrody. Zazwyczaj wykorzystuje się 19 elektrod - 8 umieszczonych nad prawą półkulą, 8 nad lewą półkulą i 3 w linii pośrodkowej. Pomiędzy skórą głowy a elektrodami umieszcza się specjalny żel, który pozwala na lepsze przekazywanie sygnału elektrycznego.

Badanie trwa ok. 20 minut — w przypadku osób dorosłych, młodzieży i starszych dzieci. Gdy EEG wykonywane jest w trakcie snu, a więc u noworodków i młodszych dzieci, trwa zwykle ok. 1 godziny. Nad poprawnością zapisu bioelektrycznej aktywności mózgu czuwa technik. W pierwszej części badania pacjent powinien mieć zamknięte oczy. Istotne jest, aby na tym etapie próbować się uspokoić, wyciszyć, gdyż rejestrowana jest spoczynkowa aktywność bioelektryczną mózgu. Następnie pacjent proszony jest o naprzemienne otwieranie i zamykanie oczu, co powoduje zwiększenie aktywności mózgu. W kolejnych etapach przeprowadzane są próby hiperwentylacyjna i fotostymulacji.

Uzyskane wyniki badania EEG analizowane i oceniane są przez lekarza specjalistę neurofizjologii.

Jak przygotować się do badania EEG?

Pacjent skierowany na badanie EEG przede wszystkim powinien być wypoczęty i wyspany. Specyfika przygotowania w dużej mierze zależy jednak od typu badania głowy.

W przypadku badania EEG wykonywanego w czuwaniu pacjent powinien:

  • dzień wcześniej (najlepiej przed zaśnięciem) umyć głowę szamponem. Nie należy stosować odżywek do włosów czy innych kosmetyków pielęgnacyjnych,
  • przez 24 godziny przed badaniem trzeba unikać spożywania słodyczy i używek, takich jak kawa, alkohol, napoje energetyczne,
  • 1-3 godziny przed badaniem należy zjeść lekki posiłek,
  • warto też zadbać o komfort i relaks, szczególnie w przypadku dzieci. W dniu badania warto ograniczyć czynniki stresogenne, jak np. wizyta u stomatologa,
  • bezpośrednio przed wejściem do gabinetu należy skorzystać z toalety,
  • do gabinetu nie można wnosić włączonych telefonów komórkowych.

Pacjenci skierowani na badanie EEG powinni też porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat zażywanych leków.

Jeśli badanie EEG wykonywane jest u dzieci we śnie, rodzice powinni zadbać o to, aby maluch został ułożony do snu wcześniej niż zwykle. Następnie należy obudzić dziecko po upływie 4-8 godzin (w zależności od wieku). U pacjentów po 12. r.ż. ten rodzaj badania powinien być wykonywany po nieprzespanej nocy. Z kolei noworodki i niemowlęta należy nakarmić po założeniu czepka z elektrodami.

Czy badanie EEG jest bezpieczne?

Badanie EEG jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie przyczynia się też do bólu czy dyskomfortu, dlatego też pacjent nie wymaga znieczulenia. Może być wykonywane nawet wielokrotnie — jeśli istnieje taka konieczność. W przypadku dzieci (w tym noworodków) istnieje możliwość wykonania go w trakcie snu.

Wróć