menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Jakie są grupy ryzyka osteoporozy?

Lipiec 2, 2021

Osteoporoza jest jedną z chorób układu szkieletowego. Polega na zmniejszeniu gęstości kości i zaburzeniach w spójności tkanek. Dla osób, które na nią cierpią, w praktyce oznacza to, że ich kości stają się podatne na złamania, nawet w przypadku stosunkowo niewielkich obciążeń. Osteoporoza jest niebezpieczną chorobą przede wszystkim dlatego, że nie daje objawów, a dotyka głównie kobiet będących w wieku postmenopauzalnym, choć zdarza się również u mężczyzn. Jakie są grupy ryzyka osteoporozy i kiedy warto wykonać badania?

Grupy ryzyka osteoporozy

Wyróżnić możemy kilka grup ryzyka osteoporozy. Szczególnie narażone są na nią kobiety we wspomnianym wcześniej wieku postmenopauzalnym. Dzieje się tak z uwagi na spadek poziomu stężenia estrogenów, które chronią kobiety przed osteoporozą. Niedobór estrogenów u kobiet i androgenów u mężczyzn może jednak wystąpić nie tylko w procesie starzenia się, ale również być spowodowany innymi chorobami. W grupie ryzyka są również osoby, w których bliskiej rodzinie ktoś chorował.

Nawet jeżeli babcia albo matka nie miały stwierdzonej choroby, ale doznawały częstych złamań na skutek niewielkich urazów, warto się przebadać. Kolejną grupą narażoną na zachorowanie są osoby w podeszłym wieku. Czynnikiem, który wpływa na pojawienie się osteoporozy u osób starszych, jest demineralizacja kości, do której dochodzi z biegiem lat. Warto również wspomnieć, że ryzyko choroby jest trzykrotnie większe u osób rasy białej lub żółtej niż u rasy czarnej.

Kiedy warto wykonać badania?

Z uwagi na to, że osteoporoza jest chorobą, która nie daje objawów, badania mające na celu jej wczesne wykrycie powinny być przeprowadzane u wszystkich osób będących w grupie ryzyka. Jednym z podstawowych badań wykonywanych w celu zdiagnozowania choroby jest densytometria, podczas której oceniana jest mineralna gęstość kości. Co więcej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia osteoporozy, warto prowadzić zdrowy tryb życia. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, by nie nadużywać alkoholu, nie palić tytoniu, dbać o właściwą dietę i odpowiedni poziom witaminy D. Ważna jest również regularna, ale nie nadmierna aktywność fizyczna.

Wróć