menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Na czym polega badanie gęstości kości?

Maj 7, 2021

Jednym z nietypowych rodzajów badań rentgenowskich jest densytometria, czyli badanie, które ma na celu określenie gęstości mineralnej kości. Wykonuje się je zwykle u osób, które cierpią na osteoporozę. W wyniku jego przeprowadzenia można przede wszystkim określić czy u osoby badanej występuje ryzyko związane z możliwością złamania kości. Dzięki temu można skutecznie określić rodzaj leczenia, które będzie niezbędne u chorego. Jak wygląda badanie densytometryczne?

Przebieg badania densytometrycznego 

Pacjenci, u których zaleca się wykonanie  densytometrii, nie powinni obawiać się tego badania, ponieważ nie trwa ono długo i nie towarzyszy mu żaden dyskomfort. Przed jego rozpoczęciem Pacjent proszony jest o zdjęcie biżuterii i wszystkiego, co zawiera metal, a następnie jest ważony oraz mierzony. Po uzyskaniu tych informacji następuje badanie. W tym celu niezbędne jest, by Pacjent położył się na stole aparatu pomiarowego. Badanie trwa kilka minut i podczas jego trwania Pacjent musi leżeć nieruchomo.

Podczas przebiegu densytometrii wiązki DXA są wysyłane przez miniaturową lampę, która znajduje się pod blatem stołu. Następnie promieniowanie, które jest przepuszczane przez ciało, zostaje wyłapane przez specjalny czujnik, który mierzy jego natężenie. Na tej podstawie zostaje obliczona gęstość kości. Po zakończeniu badania możliwe jest postawienie diagnozy przez lekarza, a następnie rozpoczęcie leczenia. Warto również wspomnieć, że jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania densytometrycznego jest ciąża.

Kto powinien odbyć badanie densytometryczne? 

Densytometrię wykonuje się przede wszystkim u Pacjentów, którzy cierpią na osteoporozę. Istnieje jednak więcej wskazań do wykonania tego badania. Podczas badania w naszym gabinecie analizie poddana zostaje masa tkanki kostnej całego szkieletu, a oprócz tego sprawdzany jest również skład ciała z wyznaczeniem tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Właśnie dlatego warto, by na takie badanie zdecydował się również osoby będące na diecie odchudzającej czy w stanach nieprawidłowego odżywiania, na przykład otyłe.

Densytometrię zaleca się również sportowcom w celu kontroli składu ciała oraz każdemu, kto profilaktycznie chce poddać się ocenie ogólnego stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać o zaleceniach związanych ze stanem zdrowia, czyli osteoporozie, złamaniach niskoenergetycznych, cukrzycy typu 1, nadczynności tarczycy czy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Wróć