Blog

Jesteś tutaj: Blog

Jak działa fala uderzeniowa?

Lipiec 11, 2022

Zabieg falą uderzeniową ma szerokie zastosowanie. Korzysta się z niego w medycynie estetycznej, sportowej, rehabilitacyjnej oraz w urologii. Głównym celem terapii jest pozbycie się lub zminimalizowanie bólu. Skuteczność w zmniejszaniu bólu odczuwa ok. 85% pacjentów. Fala uderzeniowa w niektórych przypadkach może pomóc w uniknięciu poważniejszych zabiegów.

Na czym polega zabieg falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa jest określana jako szybko rozpraszające się w przestrzeni wahania ciśnienia. Wzrost amplitudy ciśnienia jest bardzo gwałtowny, wynosi od 50 do 100 MPa. Okres wzrostu trwa około 10 ns, po czym w czasie 1 μs jego wartość spada. Fale emitowane są przez specjalne urządzenie.
Wizyta rozpoczynana jest od wywiadu z pacjentem i przeanalizowania wyników badań. Następnie osoba wykonująca zabieg określa największą tkliwość miejsca, na którym ma być wykonywany zabieg, po czym ustawia właściwe parametry w urządzeniu.
Fragment ciała pacjenta pokrywany jest żelem ułatwiającym przeprowadzenie zabiegu. Sama terapia polega na przykładaniu do chorobowo zmienionych miejsc głowicy.
Na zabieg falą uderzeniową w Gdyni lub Gdańsku zapraszamy do naszej placówki.

Korzyści wynikające ze stosowania fali uderzeniowej

Źródła naukowe opisują bardzo wiele korzyści wynikających ze stosowania fali uderzeniowej. Terapię tę wykorzystuje się najczęściej ze względu na jej działanie przeciwbólowe, które może utrzymywać się przez długi czas po zakończeniu terapii. Poza tym fala uderzeniowa pomaga łagodzić stany zapalne. Zabieg ten usprawnia również procesy osteogenezy i zwiększa wytrzymałość kości, poza tym jest skuteczny w likwidowaniu niektórych zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych.
Zabieg falą uderzeniową jest również skuteczny w przypadku zmian skórnych, takich jak rozstępy i blizny. Ma to związek z tym, że terapia ma wpływ na przyspieszenie tempa metabolizmu oraz na poprawienie krążenia krwi.
Terapia falą uderzeniową sprawdza się w przypadku pacjentów skarżących się m.in. na bóle w okolicy bioder, pachwiny, ścięgna Achillesa, przy trudno gojących się ranach, przewlekłych entezopatiach czy ostrodze piętowej.

 

Wróć