menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Jak można zapobiec osteoporozie?

Wrzesień 14, 2021

Osteoporoza jest chorobą, która dotyka głównie osoby w starszym wieku. W jej przebiegu zmniejsza się gęstość mineralna kości, przez co zaburzona jest ich struktura. Kości o mniejszej gęstości stają się kruche i bardziej podatne na złamania, gorzej się zrastają. Złamania dotyczą najczęściej kości przedramienia, kości udowej i kręgosłupa. Odpowiednie działanie jest w stanie uchronić nas przed szkodliwymi skutkami tej choroby.

Więcej

Krioterapia miejscowa

Sierpień 27, 2021

Leczenie wielu schorzeń jest możliwe dzięki wykorzystaniu niskich temperatur. Dzieje się tak, ponieważ zimno to jeden z najsilniejszych środków przeciwzapalnych. Mowa tutaj przede wszystkim o krioterapii miejscowej, czyli jednej z najstarszych metod fizykoterapii. Dzięki takiej metodzie leczenia można nie tylko obniżyć temperaturę skóry, ale również tkanek, które są głębiej położone. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym jest krioterapia miejscowa, kiedy należy ją przeprowadzać oraz jakie efekty można dzięki niej uzyskać.

Więcej

Jakie są grupy ryzyka osteoporozy?

Lipiec 2, 2021

Osteoporoza jest jedną z chorób układu szkieletowego. Polega na zmniejszeniu gęstości kości i zaburzeniach w spójności tkanek. Dla osób, które na nią cierpią, w praktyce oznacza to, że ich kości stają się podatne na złamania, nawet w przypadku stosunkowo niewielkich obciążeń. Osteoporoza jest niebezpieczną chorobą przede wszystkim dlatego, że nie daje objawów, a dotyka głównie kobiet będących w wieku postmenopauzalnym, choć zdarza się również u mężczyzn. Jakie są grupy ryzyka osteoporozy i kiedy warto wykonać badania?

Więcej

Czym jest tężyczka i jakie są jej przyczyny?

Czerwiec 25, 2021

Tężyczka to bardzo uciążliwe i nieprzyjemna dolegliwość, jednak z racji tego, że ma dość nieoczywiste  objawy i często występuje u ludzi młodych, cieszących się dobrym stanem zdrowie jest trudna do zdiagnozowania. Dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej, bo może to ułatwić ewentualne wykrycie jej, które pozwoli wdrożyć leczenie i pozbyć się nieprzyjemnych objawów, a nawet uniknąć sytuacji będących bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia osób zmagającego się z tą dolegliwością.

Więcej

Na czym polega badanie gęstości kości?

Maj 7, 2021

Jednym z nietypowych rodzajów badań rentgenowskich jest densytometria, czyli badanie, które ma na celu określenie gęstości mineralnej kości. Wykonuje się je zwykle u osób, które cierpią na osteoporozę. W wyniku jego przeprowadzenia można przede wszystkim określić czy u osoby badanej występuje ryzyko związane z możliwością złamania kości. Dzięki temu można skutecznie określić rodzaj leczenia, które będzie niezbędne u chorego. Jak wygląda badanie densytometryczne?

Więcej

Jakie są wskazania i przeciwskazania do wykonania EMG/ENG?

Marzec 11, 2021

Badanie przewodnictwa nerwowego pomaga w diagnostyce zmian patologicznych w układzie nerwowym lub w mięśniach. EMG/ENG dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji na temat czynności nerwów oraz mięśni. Pomaga dokładnie zlokalizować ognisko chorobowe, a także określić jego skalę i stopień zaawansowania. Najczęściej jest zalecane w przypadku podejrzenia takich schorzeń jak rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka czy rdzeniowy zanik mięśni.  Pacjent poddany badaniu może więc liczyć na szybką, a co najważniejsze trafną diagnozę, będącą wstępem do dalszego leczenia.

Więcej