menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Jakie są wskazania i przeciwskazania do wykonania EMG/ENG?

Marzec 11, 2021

Badanie przewodnictwa nerwowego pomaga w diagnostyce zmian patologicznych w układzie nerwowym lub w mięśniach. EMG/ENG dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji na temat czynności nerwów oraz mięśni. Pomaga dokładnie zlokalizować ognisko chorobowe, a także określić jego skalę i stopień zaawansowania. Najczęściej jest zalecane w przypadku podejrzenia takich schorzeń jak rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka czy rdzeniowy zanik mięśni.  Pacjent poddany badaniu może więc liczyć na szybką, a co najważniejsze trafną diagnozę, będącą wstępem do dalszego leczenia.

Kiedy wykonać EMG/ENG?

Potrzebę wykonania badania specjalistycznego ENG/EMG może zasugerować lekarz, który opiekuje się pacjentem:

  • z podejrzeniem choroby neurologicznej,
  • z zaburzeniami pracy układ nerwowego,
  • po przebytym urazie lub/i operacji kręgosłupa,
  • cierpiącym z powodu łokcia tenisisty lub cieśni nadgarstka.

Wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki o badanie elektrofizjologiczne jest także podejrzenie rdzeniowego zaniku mięśni, rwy kulszowej lub barkowej, miastenii czy polineuropatii cukrzycowej. Do jego wykonania mogą też zostać zakwalifikowani sportowcy, chcący wiedzieć, jakie ćwiczenia będą dla nich najbardziej odpowiednie.

Przeciwwskazania do badania elektrofizjologicznego

Choć samo badanie ENG/EMG nie jest inwazyjne i niebezpiecznie dla pacjenta, to są jednak sytuacje, w których nie można go wykonywać. Wykluczone są osoby:

  • z rozrusznikami serca,
  • ze sztucznymi wstawkami,
  • w ciąży.

Każdorazowo o tym, czy u danego pacjenta można wykonać badanie, decyduje jego lekarz prowadzący. Dlatego na etapie wywiadu trzeba przekazać mu wszystkie dane – o stanie zdrowia i przyjmowanych lekach. Specjalista oceni, czy nie występują przesłanki do przełożenia badania lub całkowitego wykluczenia z udziału w nim.

Badanie ENG/EMG to nieocenione wsparcie na etapie diagnozowania zespołu cieśni nadgarstka, będącego obecnie popularnym schorzeniem. Odczuwając bóle, mrowienie, drętwienie w tej części ciała, nie należy zwlekać z konsultacją u specjalisty. Szybko rozpoznane zaburzenie można wyleczyć, stosując np. falę uderzeniową. Na wczesnym etapie nieinwazyjna metoda może uchronić pacjenta przed operacją.

Do wykonania badania elektrofizjologicznego potrzebny jest profesjonalny sprzęt rejestrujący czynności nerwów oraz mięśni. Dlatego, szukając miejsca, w którym zostanie ono przeprowadzone, zwracaj uwagę na specjalizację gabinetu czy kliniki. Dobrze, gdy w jednym miejscu można nie tylko zdiagnozować chorobę, ale też podjąć leczenie zespołu cieśni nadgarstka.

Wróć