menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Jakimi metodami można leczyć tężyczkę?

Marzec 9, 2022

Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Główne problemy, których jest przyczyną to trudności w codziennym funkcjonowaniu, arytmia serca, niedotlenienie mózgu, hiperwentylacja, a w skrajnych przypadkach także zamknięcie się krtani, powodujące problemy z oddychaniem, a w konsekwencji nawet śmierć. Do jakiej choroby odnosi się powyższy opis? Chodzi oczywiście o tężyczkę. Chociaż schorzenie to nie jest tak znane, osoby, które się z nim zmagają na pewno z łatwością rozpoznały swojego wroga. Co warto wiedzieć o tężyczce? I jakie metody są pomocne w walce o zdrowie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest i jak się objawia tężyczka? 

Tężyczka to choroba związana z nadmiernym pobudzeniem nerwowo-mięśniowym. Co ważne, wyróżnia się dwa jej rodzaje. Istnieje:

  • Tężyczka jawna, związana z niskim poziomem wapnia we krwi, czyli hipokalcemią, której przyczyną jest złe funkcjonowanie lub usunięcie przytarczyc, zaburzenia wchłaniania jelitowego, niedobór witaminy D, niewydolność nerek czy stosowanie niektórych grup leków. Główne objawy to skurcz mięśni rozpoczynający się od dłoni, a przechodzący na przedramiona, ramiona i twarz, „usta karpia”, czyli charakterystyczny skurcz mięśnia okrężnego ust, skurcze mięśni krtani oraz oskrzeli, podwójne widzenie, a także zmiany w EKG.
  • Tężyczka utajona, której przebieg jest mniej gwałtowny, jednak także przynosi kłopoty z codziennym funkcjonowaniem. Choroba ta często towarzyszy chorobom tarczycy, astmie, cukrzycy czy depresji. Charakterystyczne symptomy to tzw. objaw Chvostka, objaw Trousseau, a także hiperwentylacja.

W celu ustalenia, czy pacjent cierpi na tężyczkę, oraz na jaki jej rodzaj choruje, wykonywane są badania, takie jak m.in. sprawdzenie poziomu elektrolitów we krwi, sprawdzenie stężenia kreatyniny, fosfatazy zasadowej, parathormonu i witaminy D w surowicy. Konieczne jest także sprawdzenie dobowego wydalania wapnia i magnezu z moczem, przeprowadzenie badan obrazowych, a niekiedy także EEG i EKG.

Jakimi metodami leczy się tężyczkę?

W zależności od przyczyn tężyczka leczona jest na kilka sposobów. Działania nakierowane są głównie na odzyskanie równowagi w organizmie, dlatego stosowane metody to m.in.:

  • uregulowanie zaburzonej gospodarki wapniowo-fosforanowej,
  • wyrównywane potasu i magnezu,
  • suplementacja witaminy D i witaminy B6,
  • zmiana diety na bogatą w produkty zawierające wapń, magnez i potas, przy jednoczesnym unikaniu składników, które wypłukują wspomniane mikroelementy z organizmu.

Dodatkowo osoby, które planują usunięcie tarczycy, zmagają się ze współistniejącymi zaburzeniami wchłaniania lub przyjmują leki zaburzające stężenie elektrolitów w organizmie powinny z wyprzedzeniem zadbać o swoje zdrowie i sprawdzić, czy nie występują u nich wspomniane wyżej zaburzenia nerwowo-mięśniowe. 

Oczywiście wszelkie działania wymagają dokładnej diagnostyki i konsultacji ze specjalistą, który sprawdzi, czego potrzeba w konkretnym przypadku. Jeśli więc zmagasz się z objawami, które wpływają negatywnie na Twoje codzienne funkcjonowanie, nie czekaj. Skorzystaj z naszej konsultacji neurologicznej i zawalcz o lepsze zdrowie.

Wróć