Jak leczyć tężyczkę powstałą w ciąży?
Maj 24, 2022
Tężyczka jest zespołem objawów chorobowych. Występuje w formie jawnej i utajonej. Jest to schorzenie występujące najczęściej u młodych dorosłych. Sprzyja mu stres i życie w napięciu. Z tego powodu jest częstym problemem, z którym zmagają się kobiety w wieku reprodukcyjnym. Tężyczka charakteryzuje się mrowieniem i skurczami mięśni. W formie utajonej jej objawy są niecharakterystyczne.
Dlaczego diagnostyka tężyczki u kobiet w ciąży jest ważna?
Aby dochodziło do poprawnego przesyłania sygnałów między komórkami mięśniowymi a nerwowymi, potrzebne są neuroprzekaźniki i różne pierwiastki. Wśród nich znajduje się wapń, magnez i potas. Pierwiastki te są bardzo potrzebne do rozwoju płodu, który pobiera je z organizmu matki. Z tego powodu w czasie ciąży organizm kobiety jest szczególnie narażony na ich braki. Niedobór tych pierwiastków może z kolei prowadzić do rozwoju tężyczki. Występowanie tężyczki u ciężarnej może wpłynąć na przebieg porodu w przypadku wystąpienia jej nagłego ataku.
Tężyczkę diagnozuje się poprzez badanie objawu Chwostka i objawu Trousseau. Potrzebne mogą być również badania poziomu elektrolitów. Badaniem, które jednoznacznie pozwala wykluczyć lub potwierdzić tężyczkę jest próba tężyczkowa. Badanie tężyczki w Gdańsku i Gdyni można przeprowadzić w naszych placówkach.
W jaki sposób leczy się tężyczkę w trakcie ciąży?
Leczenie tężyczki w trakcie ciąży dostosowane jest do tego, czym została spowodowana. Jeśli jej przyczyną jest niedobór potasu, magnezu czy wapnia, konieczna jest suplementacja tych pierwiastków. Nie wolno jednak robić tego samemu. Lekarz dostosuje odpowiednią dawkę, tak, aby była ona jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla płodu.
Warto zwrócić większą uwagę na dietę. Można w tym celu skonsultować się z dietetykiem, aby dostosować dietę bogatą w potrzebne pierwiastki.
W sytuacji, w której tężyczka powstała przez problemy związane z psychiką, warto skorzystać z pomocy psychologicznej. W skrajnych sytuacjach konieczne mogą się okazać leki antydepresyjne, jednak większość z nich nie jest zalecana dla kobiet w ciąży.
Nasilone objawy tężyczki leczone są w szpitalu poprzez podawanie leków dożylnych.