menu

Tężyczka

Jesteś tutaj: Informacje / Tężyczka

Tężyczka to choroba, która wiąże się z nadpobudliwością i nieprawidłowym funkcjonowanie mięśni i nerwów. Łączy się z często bólami głowy, bezsennością, skurczami i drżeniem mięśni kończyn. Bywa trudna w wykryciu, ale właściwą diagnozę można postawić w naszej poradni po wykonaniu badania przy użyciu nowoczesnej aparatury medycznej.

Tężyczka jest prosta do wykrycia, jeśli objawia się w charakterystyczny sposób. Zaczyna się od mrowienia w palcach lub w okolicach ust, które mogą przechodzić w skurcze mięśni. Towarzyszą im reakcje psychologiczne – niepokój, stany lękowe, silne pobudzenie.

Trudniej wykryć chorobę, gdy przebiega ona w sposób utajony (spazmofilia). Wtedy drżenie, skurcze i bóle mięśni nie są tak wyraźnie i mogą być bardziej przewlekłe. Pojawić się może za to uczucie zmęczenia, niepokoju, kłopoty z koncentracją, czasem nawet napady paniki. Te i inne objawy występują także przy innych chorobach, więc postawienie właściwej diagnozy jest bardzo trudne.

Specjalistyczne badania tężyczki

Brak jasno sprecyzowanych objawów powoduje, że tężyczka jest często nierozpoznawana przez lekarzy lub błędnie diagnozowane. W związku z tym bywa nieleczona, a nawet dochodzi do błędnych terapii. Jedyną możliwością jednoznacznego potwierdzenia choroby w formie utajonej, jest przeprowadzenie specjalistycznego badania elektromiograficznego, czyli określenie potencjału elektrycznego w mięśniach i nerwach.

Precyzyjne pomiary prowadzimy w naszych gabinetach w Gdańsku i Gdyni. Badanie trwa około 20 minut, a wyniki otrzymujemy od razu w czasie próby. Dlatego lekarz jest w stanie natychmiast stwierdzić występowanie lub brak tężyczki i doradzić odpowiednie leczenie.

Zapraszamy do kontaktu z poradnią Dobra Diagnostyka. Umawiamy wizyty w krótkich terminach.

Rejestracja na badanie

W razie utrudnienia połączenia telefonicznego z naszą rejestracją (570-040-055), zachęcamy do komunikacji poprzez email.
Prosimy o wysłanie wiadomości na adres: dobradiagnostyka@gmail.com.

W wiadomości prosimy o podanie:

Na wiadomości odpowiadamy bardzo sprawnie - telefonicznie/mailowo
Pozdrawiamy Dobra Diagnostyka