menu

Próba tężyczkowa

Jesteś tutaj: Informacje / Tężyczka

Próba tężyczkowa wykonywana jest w diagnostyce tężyczki – choroby, która wiąże się z nadpobudliwością i nieprawidłowym funkcjonowanie mięśni i nerwów. Łączy się z często bólami głowy, bezsennością, skurczami i drżeniem mięśni kończyn. Bywa trudna w wykryciu, ale właściwą diagnozę można postawić w naszej poradni po wykonaniu badania EMG, elektromiografii – czyli właśnie próby tężyczkowej.

Tężyczka jest prosta do wykrycia, jeśli objawia się w charakterystyczny sposób. Zaczyna się od mrowienia w palcach lub w okolicach ust, które mogą przechodzić w skurcze mięśni. Towarzyszą im reakcje psychologiczne – niepokój, stany lękowe, silne pobudzenie. Trudniej wykryć chorobę, gdy przebiega ona w sposób utajony (spazmofilia). Wtedy drżenie, skurcze i bóle mięśni nie są tak wyraźnie i mogą być bardziej przewlekłe. Pojawić się może za to uczucie zmęczenia, niepokoju, kłopoty z koncentracją, czasem nawet napady paniki. Te i inne objawy występują także przy innych chorobach, więc postawienie właściwej diagnozy jest bardzo trudne.

Specjalistyczne badania tężyczki: próby tężyczkowe

Brak jasno sprecyzowanych objawów powoduje, że tężyczka jest często nierozpoznawana przez lekarzy lub błędnie diagnozowane. W związku z tym bywa nieleczona, a nawet dochodzi do błędnych terapii. Jedyną możliwością jednoznacznego potwierdzenia choroby w formie utajonej, jest przeprowadzenie specjalistycznego badania elektromiograficznego (EMG), czyli próby tężyczkowej, której zadaniem jest określenie potencjału elektrycznego w mięśniach i nerwach.

Precyzyjne pomiary prowadzimy w naszych gabinetach w Gdańsku i Gdyni. Badanie trwa około 20 minut, a wyniki pacjent otrzymuje od razu po wykonaniu próby, dzięki czemu lekarz jest w stanie natychmiast stwierdzić występowanie lub brak tężyczki i doradzić odpowiednie leczenie.

Zapraszamy do kontaktu z poradnią Dobra Diagnostyka. Umawiamy wizyty w krótkich terminach.

Badanie tężyczki Gdynia

Zapraszamy na badanie tężyczki do gabinetu w Gdyni mieszczącego się „SPLS” ŚRÓDMIEŚCIE ul. Armii Krajowej 44 81-366 Gdynia. Na badanie tężyczki w Gdyni prosimy rejestrować się telefonicznie w godzinach 8-20.

Badanie tężyczki Gdańsk

Zapraszamy na badanie tężyczki do gabinetu w Gdańsku mieszczącego się w Dobrej Diagnostyce, ul. Jaśkowa dolina 16, 80-255 Gdańsk, gabinet nr 1. Badanie tężyczki w Gdańsku realizujemy po wcześniejszej realizacji telefonicznej. Rejestracja odbywa się telefonicznie w godzinach 8-20.

Rejestracja na badanie

W razie utrudnienia połączenia telefonicznego z naszą rejestracją (570-040-055), zachęcamy do komunikacji poprzez email.
Prosimy o wysłanie wiadomości na adres: dobradiagnostyka@gmail.com.

W wiadomości prosimy o podanie:

Na wiadomości odpowiadamy bardzo sprawnie - telefonicznie/mailowo
Pozdrawiamy Dobra Diagnostyka