Próba tężyczkowa

Jesteś tutaj: Dobra Diagnostyka / Informacje / Tężyczka

Próba tężyczkowa wykonywana jest w diagnostyce tężyczki – choroby, która wiąże się z nadpobudliwością i nieprawidłowym funkcjonowanie mięśni i nerwów. Łączy się z często bólami głowy, bezsennością, skurczami i drżeniem mięśni kończyn. Bywa trudna w wykryciu, ale właściwą diagnozę można postawić w naszej poradni po wykonaniu badania EMG, elektromiografii – czyli właśnie próby tężyczkowej.

Tężyczka jest prosta do wykrycia, jeśli objawia się w charakterystyczny sposób. Zaczyna się od mrowienia w palcach lub w okolicach ust, które mogą przechodzić w skurcze mięśni. Towarzyszą im reakcje psychologiczne – niepokój, stany lękowe, silne pobudzenie. Trudniej wykryć chorobę, gdy przebiega ona w sposób utajony (spazmofilia). Wtedy drżenie, skurcze i bóle mięśni nie są tak wyraźnie i mogą być bardziej przewlekłe. Pojawić się może za to uczucie zmęczenia, niepokoju, kłopoty z koncentracją, czasem nawet napady paniki. Te i inne objawy występują także przy innych chorobach, więc postawienie właściwej diagnozy jest bardzo trudne.

Specjalistyczne badania tężyczki: próby tężyczkowe

Brak jasno sprecyzowanych objawów powoduje, że tężyczka jest często nierozpoznawana przez lekarzy lub błędnie diagnozowane. W związku z tym bywa nieleczona, a nawet dochodzi do błędnych terapii. Jedyną możliwością jednoznacznego potwierdzenia choroby w formie utajonej, jest przeprowadzenie specjalistycznego badania elektromiograficznego (EMG), czyli próby tężyczkowej, której zadaniem jest określenie potencjału elektrycznego w mięśniach i nerwach.

Precyzyjne pomiary prowadzimy w naszych gabinetach w Gdańsku i Gdyni. Badanie trwa około 20 minut, a wyniki pacjent otrzymuje od razu po wykonaniu próby, dzięki czemu lekarz jest w stanie natychmiast stwierdzić występowanie lub brak tężyczki i doradzić odpowiednie leczenie.

Zapraszamy do kontaktu z poradnią Dobra Diagnostyka. Umawiamy wizyty w krótkich terminach.

Tężyczka

Tężyczka to zespół objawów charakteryzujący się nadmiernym skurczem mięśni, który dotyka układ nerwowo-mięśniowy. Choć tężyczka nie jest chorobą, stanowi uciążliwy problem dla wielu osób, zwłaszcza młodych i nastolatków. W większości przypadków objawy tężyczki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, gdy chory musi natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Tężyczka może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynika z niedoboru niektórych pierwiastków, takich jak wapń, magnez lub potas. Może być również objawem innych chorób, takich jak zaburzenia endokrynologiczne, trzustka, niewydolność nerek lub zaburzenia psychiczne. Ponadto, tężyczka może mieć podłoże nerwicowe, szczególnie u osób o neurotycznym typie osobowości i cierpiących na nerwicę lękową.

Objawy tężyczki mogą się różnić w zależności od jej rodzaju. W przypadku tężyczki utajonej, której towarzyszy niedobór magnezu i/lub potasu, objawy mogą obejmować przewlekłe zmęczenie, wahania nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, duszność, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, napady lęku, ataki paniki, drętwienie i mrowienie palców stóp i dłoni, drętwienie twarzy i języka, zimne dłonie i stopy, potliwość, uczucie guli w gardle, kolki i wzdęcia.

Natomiast tężyczka jawna, która wynika z niedoboru wapnia, manifestuje się w postaci ataku, który charakteryzuje się mrowieniem i drętwieniem całego ciała. Chory może odczuwać mrowienie i drętwienie palców stóp i dłoni, a także skurcze dłoni i stóp. Mogą wystąpić również skurcze mięśni kończyn, klatki piersiowej i twarzy. W niektórych przypadkach, ataki tężyczki jawnej mogą prowadzić do utraty przytomności, skurczu krtani lub problemów z oddychaniem, co wymaga pilnej interwencji medycznej.

Badanie tężyczki Gdynia

Zapraszamy na badanie tężyczki do gabinetu w Gdyni mieszczącego się „SPLS” ŚRÓDMIEŚCIE ul. Armii Krajowej 44 81-366 Gdynia. Na badanie tężyczki w Gdyni prosimy rejestrować się telefonicznie w godzinach 8-20.

Badanie tężyczki Gdańsk

Zapraszamy na badanie tężyczki do gabinetu w Gdańsku mieszczącego się w Dobrej Diagnostyce, Aleja Grunwaldzka 303 E 80-314 Gdańsk. Badanie tężyczki w Gdańsku realizujemy po wcześniejszej realizacji telefonicznej. Rejestracja odbywa się telefonicznie w godzinach 8-20.

Badanie tężyczki Warszawa

Zapraszamy na badanie tężyczki w Warszawie w nowo otwartym gabinecie przy ulicy Żeromskiego 55/67. 

Dobra Diagnostyka

Gdynia ul. Armii Krajowej 44

2 piętro, gab. Nr 214

Gdańsk Aleja Grunwaldzka 303 E

Warszawa ul. Żeromskiego 55/67

(placówka Znajoma klinika)

tel: 570-040-055

tel : 58-558-81-39

tel: 570-400-665

tel: 799-361-002

www.dobradiagnostyka.com.pl

www.dobradiagnostyka.pl

www.hydrodekompresja.pl

Rejestracja na badanie

W razie utrudnienia połączenia telefonicznego z naszą rejestracją (570-040-055), zachęcamy do komunikacji poprzez email.
Prosimy o wysłanie wiadomości na adres: dobradiagnostyka@gmail.com.

W wiadomości prosimy o podanie:

Na wiadomości odpowiadamy bardzo sprawnie - telefonicznie/mailowo
Pozdrawiamy Dobra Diagnostyka