menu

Blog

Jesteś tutaj: Blog

Jak można zapobiec osteoporozie?

Wrzesień 14, 2021

Osteoporoza jest chorobą, która dotyka głównie osoby w starszym wieku. W jej przebiegu zmniejsza się gęstość mineralna kości, przez co zaburzona jest ich struktura. Kości o mniejszej gęstości stają się kruche i bardziej podatne na złamania, gorzej się zrastają. Złamania dotyczą najczęściej kości przedramienia, kości udowej i kręgosłupa. Odpowiednie działanie jest w stanie uchronić nas przed szkodliwymi skutkami tej choroby.

Czym jest osteoporoza i jak jej zapobiegać?

Występują dwa rodzaje osteoporozy: pierwotna i wtórna. Osteoporoza pierwotna rozwija się u osób starszych, związana jest z procesem starzenia się organizmu. Osobami chorującymi na osteoporozę pierwotną są mężczyźni po czterdziestym roku życia oraz kobiety po menopauzie. Osteoporoza wtórna występuje rzadziej, powodowana jest przez inne choroby lub niektóre leki. Osteoporoza wtórna może być spowodowana cukrzycą, leczeniem hormonalnym, choroby reumatyczne bądź zaburzenia wchłaniania.

Pierwszym elementem mający ogromny wpływ na zapobieganie skutkom osteoporozy jest odpowiednia diagnostyka. Osteoporoza jest chorobą którą nie daje widocznych objawów i rozwija się stopniowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie. Podstawowym badaniem diagnostycznym, pozwalającym określić stan naszych kości jest badanie gęstości kości za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego densytometrem. Za pomocą promieni RTG urządzenie oznacza gęstość kości z precyzją do jednego procenta. Planując badanie densytometrii warto udać się do poradni operującej dobrym sprzętem i wykwalifikowanym personelem.

Bardzo duży wpływ na pojawienie się choroby ma styl życia pacjenta. Zła dieta, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niska ekspozycja na promienie słoneczne czy mała aktywność fizyczna mogą negatywnie wpłynąć na stan naszych kości. Aby temu zapobiec, należy zwiększyć w miarę możliwości swoją aktywność fizyczną, częściej wychodzić na słońce, aby organizm mógł zsyntetyzować witaminę D. Zalecane jest również rzucenie palenia i unikanie nadużywania alkoholu. Warto do swojej diety wprowadzić pełnowartościowe produkty, bogate w witaminy i wapń, dzięki czemu kości pozostaną w dobrym stanie. Odpowiedni poziom wapnia i witaminy D jest najważniejszym czynnikiem chroniącym kości przed zmniejszeniem gęstości.

Wróć