Przygotowanie do badań EMG i ENG

Jesteś tutaj: Dobra Diagnostyka / Informacje / Przygotowanie do badania

Cieśń nadgarstka

W naszych placówkach mogą się Państwo poddać badaniu EMG, czyli elektromiografii oraz ENG (elektroneurografii). Są to badania mające na celu ocenę przewodnictwa nerwowego w mięśniach. Są niezwykle pomocne w diagnozowaniu wielu chorób o podłożu neurologicznym. Dzięki badaniu EMG można się dowiedzieć, w jakich miejscach zlokalizowane są patologie oraz sprawdzić, jaki mają charakter. Może się ono również okazać przydatne w diagnostyce rwy kulszowej i barkowej. Główne wskazania do badania EMG to zespół cieśni nadgarstka czy tak zwany łokieć tenisisty, a także niedowłady spastyczne i wiotkie.

Na czym polega elektromiografia?

Podczas badania EMG wykorzystuje się aparaturę zwaną elektromiografem. Jest ona wyposażona w elektrody mięśniowe, które rejestrują zmieniające się w czasie badania bioprądy. Pacjent leży na specjalnym łóżku, a lekarz wkłuwa elektrodę w mięsień. Badanie mięśni wykonuje się zarówno w spoczynku, jak i podczas pracy mięśnia. Na początku bada się mięsień w spoczynku, następnie pacjent musi napiąć jeden mięsień, a później całą grupę mięśni w obrębie badanego miejsca. Pacjenci skierowani na badanie EMG często boją się bólu związanego z badaniem. Może on być jednak odczuwany jedynie w momencie wkłuwania elektrody. Później pacjent czuje tylko niewielki dyskomfort.

Badanie ENG

Badanie przeprowadzane jest przy użyciu płaskich elektrod powierzchniowych, które przykleja się do skóry nad mięśniem unerwianym przez badany nerw. Po umieszczeniu elektrod w wyznaczonym miejscu stymuluje się nerw wzdłuż jego przebiegu słabym bodźcem elektrycznym. Badanie ENG pozwala ocenić stan funkcjonalny nerwów obwodowych na podstawie ich stopnia pobudliwości, zdolności i prędkości przewodzenia impulsów.

Jak przygotować się do badań EMG oraz ENG?

Badanie przewodnictwa nerwowego nie wymaga szczególnego przygotowania. Jedyne czynności, jakie należy przed nim wykonać to:

  • W dniu badania mieśni umyć badaną część ciała, nie smarując jej po kąpieli kremami do pielęgnacji.
  • Przed samym badaniem usunąć z badanej okolicy elementy metalowe, zwłaszcza biżuterię.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań odnośnie przebiegu badania prosimy o kontakt z naszą rejestracją pod numerem telefonu 570-040-055.

Badanie przewodnictwa nerwowego

Dobra Diagnostyka

Gdynia ul. Armii Krajowej 44

2 piętro, gab. Nr 214

Gdańsk Aleja Grunwaldzka 303 E

Warszawa ul. Żeromskiego 55/67

(placówka Znajoma klinika)

tel: 570-040-055

tel : 58-558-81-39

tel: 570-400-665

tel: 799-361-002

www.dobradiagnostyka.com.pl

www.dobradiagnostyka.pl

www.hydrodekompresja.pl

Rejestracja na badanie

W razie utrudnienia połączenia telefonicznego z naszą rejestracją (570-040-055), zachęcamy do komunikacji poprzez email.
Prosimy o wysłanie wiadomości na adres: dobradiagnostyka@gmail.com.

W wiadomości prosimy o podanie:

Na wiadomości odpowiadamy bardzo sprawnie - telefonicznie/mailowo
Pozdrawiamy Dobra Diagnostyka