Nieinwazyjne leczenie nerwów – HYDRODEKOMPRESJA
Hydrodekompresja – zabieg polegający na odbarczeniu uciśniętego nerwu, który jest, obrzęknięty, w stanie zapalnym, powiększony, ciemny przy obrazowaniu USG.
Istotą zabiegu nie jest podanie samej mieszanki płynu (lek przeciwzapalny, znieczulenie oraz sól fizjologiczna).
Najważniejszym elementem jest procedura podania „mieszanki w dane miejsce.
Podczas zabiegu hydrodekompresji na wstępie lokalizujemy miejsce ucisku/kompresji nerwu za pomocą nowoczesnego aparatu USG. Następnie oznaczamy miejsce wkłucia i wykonujemy cienką iniekcję(zabieg praktycznie bezbolesny).
Do iniekcji używamy igieł najwyższej jakości sprowadzanych ze stanów zjednoczonych, specjalnie wytwarzanych aby były widoczne pod sondą usg.
Istnieje kilka metod wykonania hydrodekompresji – nasza procedura zabiegu w Dobrej Diagnostyce jest najbardziej skuteczna oraz szczegółowo przez nas „dopracowana”!
Usg pozwala na monitorowanie naszej iniekcji w czasie rzeczywistym, a więc ryzyko popełnienia błędu praktycznie nie istnieje. Przed zabiegiem zbieramy również wywiad od pacjenta. Jeżeli pacjent jest uczulony na środki znieczulające – zabieg można również wykonać bez znieczulenia – jest on praktycznie tak samo znośny jak ze znieczuleniem – w razie rozwiania wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
Podczas nieinwazyjnego zabiegu docieramy igłą do miejsca ucisku (ciągle kontrolując sondą usg), następnie podajemy pod ciśnieniem płyn, tym samym odbarczając nerw z ucisku, co jest równoznaczne z likwidacją cieśni nadgarstka, cieśni nerwu łokciowego, kompresji nerwu skórnego bocznego uda, stanu zapalnego nerwu strzałkowego na poziomie głowy strzałki(opadająca stopa), zespół cieśni kanału stępu.
Najczęstszym przypadkiem jest jednak hydrodekompresja na cieśń nadgarstka.
Poniżej przedstawiamy jak wygląda nerw przed hydrodekompresją – (spłaszczony, obrzęknięty, ciemny w usg)
A teraz przedstawiamy zdjęcie po nieinwazyjnym zabiegu na cieśń nadgarstka – Hydrodekompresja. Nerw pośrodkowy na widocznym zdjęciu jest rozprężony, okrągły, oraz jaśniejszy co oznacza że „wyrzucił z siebie wodę która nagromadziła się pod wpływem stanu zapalnego i ucisku.
Tutaj przedstawiamy zdjęcie zdrowego nerwu po 3 tygodniach od zabiegu. Nerw pośrodkowy jest praktycznie „nie do odróżnienia” od pozostałych struktur – jest mały, oraz jesgo kolor jest podobny do otoczenia”. Podczas badania dynamicznego usg widać jak porusza się wraz ze ścięgnami.
Nerw skórny boczny uda – uciśnięty nerw w stanie zapalnym
Nerw skórny boczny uda – nerw odblokowany po wykonaniu hydrodekompresji
Zabieg Hydrodekompresji w przypadku cieśni nadgarstka – sama istota zabiegu jest taka sama – likwidacja cieśni.
Jednakże w przypadku radykalnego zabiegu odbarczania nerwów pacjent jest narażony na długą rekonwalescencję, długą rehabilitację, długie wyłączenie z aktywności zawodowej. W przypadku operacji bardzo często powstaje blizna pooperacyjna(niezależnie od jakości przeprowadzonego zabiegu). Jeżeli pacjent posiada skłonności do bliznowacenia to ryzyko nawrotu po radykalnym cięciu jest bardzo duże. Blizna, która powstaje zaczyna uciskać z powrotem na nerw, dolegliwości bardzo szybko wracają, a wiele przypadków po operacji powoduje gorszą degradację nerwu niż przed. Nie umniejszając technice operacji – w około 40% przypadków zabiegi operacyjne zostają wykonane z powodzeniem jednak – ryzyko nawrotu zawsze istnieje.
Blizny pooperacyjne, które powstają po zabiegu muszą z powrotem zostać usunięte chirurgicznie, a więc rekonwalescencja się wydłuża. Z naszego doświadczenia mamy informację od pacjenta, iż był operowany aż 6 razy na jedną rękę!(ostatni zabieg nie przyniósł również efektu – relacja pacjenta).
Zabieg hydrodekompresji jest bardzo bezpiecznym zabiegiem. Do iniekcji używamy bardzo małą objętość leku przeciwzapalnego, a jeśli pacjent jest uczulony na lek znieczulający to w toku wywiadu – wykonujemy zabieg z zamiennikiem bądź bez znieczulenia.
W stanach zjednoczonych odchodzi się od radykalnych operacji wszystkich cieśni w szczególności operacji na cieśń nadgarstka. Rutyną staje się wykonanie Hydrodekompresji.
Jeżeli poszukujecie Państwo więcej informacji to zapraszam do kontaktu z naszą rejestracją a przede wszystkich odszukania informacji na temat hydrodekompresji na anglojęzycznych stronach pod hasłem „HYDRODISSECTION” – znajdziecie Państwo tam wiele informacji na ten temat oraz publikacji naukowych.
Zabiegi które wykonujemy – HYDRODEKOMPRESJA:
- Zabieg na cieśń nadgarstka
- Zabieg na nerw łokciowy(cieśń nerwu łokciowego w rowku nerwu łokciowego)
- Zabieg na nerw skórny boczny uda – drętwienie i bóle uda
- Zabieg blokada nerwu potylicznego
- Hydrodekompresja zewnątrzoponowa – kręgosłup lędźwiowy – Rwa kulszowa
- zabieg odbarczający – zaspół kanału stępu
Dobra Diagnostyka
Gdynia ul. Armii Krajowej 44
2 piętro, gab. Nr 214
Gdańsk Aleja Grunwaldzka 303 E
Tel: 570-400-665
tel: 570-040-055
tel : 58 558 81 39
https://www.dobradiagnostyka.com.pl/
www.dobradiagnostyka.pl
www.hydrodekompresja.pl