Zwana również próbą ischemiczną. Jest to rodzaj badanie EMG - elektromiografia (nadpobudliwość mięśniowo – nerwowa).
Tężyczka jest chorobą, na którą cierpi coraz więcej osób, a w dalszym ciągu tak mało się o niej słyszy.
Dzieli się ją na tężyczkę jawną oraz utajoną.
Jest mnóstwo objawów, które jej towarzyszą i niestety często lekarze stawiają mylną diagnozę.
Porównywana jest do depresji, nerwicy lękowej, a nawet padaczki.
Tężyczka jawna jest zdecydowanie prostsza do wykrycia, natomiast utajona wymaga dodatkowego szeregu badań i szczegółowej diagnozy.
Przebieg badania tężyczki
Na wstępie informujemy lekarza o urazach i przebytych zabiegach.
Na 5 dni przed badaniem odstawiamy suplementację, głównie magnez.
Badanie przebiega w pozycji leżącej. Na ramię zakładana jest opaska uciskowa, a na nadgarstku opaska uziemiająca.
Posiadamy nowoczesny sprzęt, dzięki któremu nie używamy igły, tylko elektrody samoprzylepne, aby pacjent czuł się swobodnie.
Próba tężyczkowa trwa zazwyczaj 15 minut, przez ostatnie 2 minuty pacjent proszony jest o głębokie oddychanie (tzw. hiperwentylacja). Po wykonanym badaniu pacjent otrzymuje wynik.
Tężyczka JAWNA charakteryzuje się bolesnymi skurczami mięśni (przedramion, ramion, twarzy, klatki piersiowej, nóg). Towarzyszą jej również:
- uczucia mrowienia (najczęściej w okolicy ust oraz opuszkach palców)
- ból w klatce piersiowej
- kołatanie serca
- skurcze oskrzeli
- skurcze krtani
- bóle głowy
- zanik mięśni
- zaburzenia czucia
- uczucie ciała obcego w gardle „kula histeryczna”
W skrajnych przypadkach może występować światłowstręt, podwójne widzenie lub utrata przytomności oraz drgawki, przez co mylona jest z padaczką.
Tężyczka UTAJONA – częste objawy
- zaburzenia pamięci
- dolegliwości układu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia)
- kolki
- obniżenie nastroju
- ataki paniki
- drętwienie języka
- mimowolne ruchy
- potliwość
- zasłabnięcia
- zaburzenia psychiczne (lęki oraz niepokój)
- kołatanie serca
- zaburzenia równowagi
- uczucie braku tlenu
- zaburzenia poznawcze (spadek koncentracji czy zdolność zapamiętywania)
- bezsenność
- zimne kończyny
- drętwienie twarzy
Leczenie Tężyczki
Najczęściej w leczeniu tężyczki Neurolog zaleca preparaty wapnia, magnezu oraz Witaminy D, aby uzupełnić ich niedobór i wyrównać zaburzenia elektrolitowe. Wszystko zależy od rodzaju tężyczki oraz jej nasilenia.
Badanie Tężyczki Warszawa, Gdańsk, Gdynia
Tężyczka to zespół objawów charakteryzujący się nadmiernym skurczem mięśni, który dotyka układ nerwowo-mięśniowy. Choć tężyczka nie jest chorobą, stanowi uciążliwy problem dla wielu osób, zwłaszcza młodych i nastolatków. W większości przypadków objawy tężyczki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, gdy chory musi natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Tężyczka może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynika z niedoboru niektórych pierwiastków, takich jak wapń, magnez lub potas. Może być również objawem innych chorób, takich jak zaburzenia endokrynologiczne, trzustka, niewydolność nerek lub zaburzenia psychiczne. Ponadto, tężyczka może mieć podłoże nerwicowe, szczególnie u osób o neurotycznym typie osobowości i cierpiących na nerwicę lękową.
Próba Tężyczkowa Warszawa, Gdańsk, Gdynia
Objawy tężyczki mogą się różnić w zależności od jej rodzaju. W przypadku tężyczki utajonej, której towarzyszy niedobór magnezu i/lub potasu, objawy mogą obejmować przewlekłe zmęczenie, wahania nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, duszność, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, napady lęku, ataki paniki, drętwienie i mrowienie palców stóp i dłoni, drętwienie twarzy i języka, zimne dłonie i stopy, potliwość, uczucie guli w gardle, kolki i wzdęcia.
Natomiast tężyczka jawna, która wynika z niedoboru wapnia, manifestuje się w postaci ataku, który charakteryzuje się mrowieniem i drętwieniem całego ciała. Chory może odczuwać mrowienie i drętwienie palców stóp i dłoni, a także skurcze dłoni i stóp. Mogą wystąpić również skurcze mięśni kończyn, klatki piersiowej i twarzy. W niektórych przypadkach, ataki tężyczki jawnej mogą prowadzić do utraty przytomności, skurczu krtani lub problemów z oddychaniem, co wymaga pilnej interwencji medycznej.
Dobra Diagnostyka
Gdynia ul. Armii Krajowej 44
2 piętro, gab. Nr 214
Gdańsk Aleja Grunwaldzka 303 E
Warszawa ul. Żeromskiego 55/67
(placówka Znajoma klinika)
tel: 570-040-055
tel : 58-558-81-39
tel: 570-400-665
tel: 799-361-002