Krioterapia miejscowa to leczenie zimnem poprzez obniżanie temperatury tkanek. Miejscowe leczenie zimnem prowadzić ma do obniżenia temperatury skóry, a także położonych głębiej tkanek. W zabiegu krioterapii miejscowej wykorzystywany jest czynnik oziębiający o temperaturze niższej od tzw. strefy komfortu cieplnego skóry w wyniku czego dochodzi do odczynu ustroju, adekwatnego do różnicy pomiędzy temperaturą organizmu a temperaturą zastosowanego bodźca oziębiającego. Pod wpływem działania miejscowego zimna następuje skurcz naczyń skóry i tkanki podskórnej. W następstwie tej reakcji dochodzi do odpływu krwi do głębiej umiejscowionych tkanek. Zwiększa się w rezultacie przepływ krwi przez duże naczynia krwionośne. Następuje również wzrost ciśnienia krwi oraz napięcia mięśniowego. W dalszym etapie pojawia się reakcja odwrotna, tj. naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, ciśnienie krwi maleje, a napięcie mięśni ustępuje. Krioterapia miejscowa wywołuje efekt rozluźniający, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy, a także prowadzi do redukcji bólu.
Przeciwskazania do krioterapii miejscowej
Stymulujące zabiegi krioterapii miejscowej przynoszą wiele korzyści dla organizmu, nie można jednak pomijać przeciwwskazań do leczenia zimnem, do których należą m.in.:
- nadwrażliwość na zimno,
- wyniszczenie i osłabienie organizmu,
- choroby pęcherza moczowego i nerek,
- choroby serca i układu krążenia,
- choroby dróg oddechowych,
- zespół Sudecka,
- zespół Raynauda.
Krioterapia miejscowa w gabinecie Dobra Diagnostyka w Gdańsku wykonywana jest na podstawie zlecenia lekarskiego, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz w oparciu o wyniki niezbędnych badań. Zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowany personel.
Dobra Diagnostyka
Gdynia ul. Armii Krajowej 44
2 piętro, gab. Nr 214
Gdańsk Aleja Grunwaldzka 303 E
Warszawa ul. Żeromskiego 55/67
(placówka Znajoma klinika)
tel: 570-040-055
tel : 58-558-81-39
tel: 570-400-665
tel: 799-361-002